top of page
sauerianum

Mamy już plakat na festiwal w Krzyżu Wlkp.XIII Festiwal Muzyki Kameralnej im. Jarosława BrękaKrzyż Wlkp. - 2024


Już wcześniej wspominałem, że w roku 2024 festiwal będzie nosił nazwę XIII Festiwal Muzyki Kameralnej im. Jarosława Bręka. W roku 2024 zorganizujemy na pewno trzy koncerty, które odbędą się na terenie gminy Krzyż Wlkp., a miejsce koncertu wyznaczy pani Katarzyna Waśko, Dyrektor Domu Kultury. Przy okazji zachęcam do zaglądania na strony Wielenia i Drezdenka, gdzie kilka koncertów będzie innych w formie i treści. Gwiazdą operową tegorocznego festiwalu w Krzyżu Wlkp. będzie solistka opery łódzkiej, Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, obdarzona przepięknym sopranem. Przy fortepianie towarzyszyć Jej będzie Paweł Cłapiński, prywatnie mąż solistki. Oboje zakończą festiwal w Krzyżu i w Drezdenku. Pani Aleksandra występowała na najważniejszych scenach operowych w kraju pod batutą najwybitniejszych polskich dyrygentów. Jest laureatką licznych prestiżowych konkursów wokalnych. Aktualnie można podziwiać Ją na deskach polskich teatrów operowych ( Łódź, Warszawa, Wrocław ). Występuje też w repertuarze lirycznym i w tej roli panią Aleksandrę usłyszymy. Oprócz arii operowych, będących dla każdego melomana najlepszym kąskiem, usłyszymy też pieśni. Całość akurat dla zakochanych, a że miłość towarzyszy ludziom do końca życia, to każdy po koncercie wyjdzie uwznioślony.

W Krzyżu Wlkp. obędzie trzynasta edycja festiwalu, który wypracował już sobie dobrą markę i cieszy się uznaniem wśród mieszkańców powiatu i okolic. Od początku mamy swoich stałych odbiorców. Można powiedzieć, że koncerty te są marką Krzyża Wlkp. i okolicy. Mają też znakomitą renomę wśród artystów. Patronat Honorowy od początku sprawuje największy polski śpiewak drugiej połowy XX wieku, Wiesław Ochman, a Radę Programową utworzą znakomici artyści: Alina Kubik, Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska, Celina Kotz, Piotr Szychowski i Marcin Baranowski. Pani Alina Kubik, o czym już wspominałem, zgodziła się przejąć obowiązki Dyrektora Artystycznego festiwali w Drezdenku oraz Krzyżu Wlkp. Trwałość narodu mierzy się odniesieniem do kultury, stąd tradycyjnie będziemy podkreślać jej wielką rolę w kształtowaniu polskości. Festiwal będzie promowany m.in. przez plakaty, foldery oraz przez zamieszczanie na bieżąco fotografii z kolejnych koncertów. Mamy zapewnienie redakcji tygodnika „Echa Nadnoteckie”, która od kilku lat regularnie informuje mieszkańców powiatu o tym festiwalu. Festiwal promuje miasto, powiat i województwo jako miejsce ważnych wydarzeń kulturalnych, gdyż jest to jedyny na terenie Wielkopolski festiwal, w którym dominuje muzyka operowa i jedyny, w którym występują niezwykle utalentowani młodzi śpiewacy. Festiwal rozpoczniemy koncertem Stanisława Napierały, dziś już cenionym tenorem, występującym na scenach w Wiedniu. W klimacie nieco humorystycznym przypomnimy utwory, którymi czarował Jan Kiepura. Drugi z koncertów wykona mistrz fortepianu, Piotr Szychowski. Nasz znakomity artysta ma tę cechę, którą wpajał swoim uczniom sam Fryderyk Chopin, powiadając „grając na fortepianie macie śpiewać”. To niezwykle trudna sztuka i tylko nieliczni to potrafią, choć przyznać trzeba, że wśród mistrzów tego instrumentu jest sporo Polaków. W bieżącym roku wszystkie koncerty poprowadzi Ryszard Szydełko, niezwykle ceniony polonista i aktor, obdarzony nie tylko głęboką wiedzą, ale także pięknym scenicznym głosem.

P.S. Przy okazji zapraszam na niezwykły koncert do Wielenia i Drezdenka. W Wieleniu usłyszymy koncert z okazji 80 rocznicy Powstania Warszawskiego i historię najbardziej walecznych oddziałów Szarych Szeregów, które za swoją postawę jako jedyne otrzymały Krzyż Virtuti Militari. Szczególny koncert odbędzie się w Drezdenku, gdzie wystąpi pierwszy w historii Wielkopolski solista Metropolitan Opera w Nowym Jorku i pierwszy od 90 lat polski bas, Krzysztof Bączyk. Warto przyjechać na ten koncert, gdyż dziś bilety na występy naszego czołowego śpiewaka osiągają w świecie kosmiczne ceny.

Comments


bottom of page